Päikesepaneelide tootlikkus talvel
Elame sellises kliimavööndis, kus vahelduvatele aastaaegadele on päikesepargi tootlikkus erinev. Kõige pikem ja pimedam aastaaeg on talv, mis kestab oktoobrist veebruari keskpaigani, kus päikesepargi efektiivsus on väiksem. Kui palju aga toodavad päikesepaneelid energiat talvel? Kuidas tootlikkust suurendada? Järgnevas artiklis anname vastuseid ja lükkame ümber mõned levinumad valearusaamad päikesepaneelide tootlikkuse kohta talvel.
Kui palju toodavad päikesepaneelid energiat talvel?
Päikesepaneelid on usaldusväärsed ja vastupidavad energiaallikad aastaringselt. Üllatavaks faktiks on see, et jahedamate ja külmemate ilmadega paraneb päikesepargi kasutegur. Selle taga on fotogalvaaniline (PV) tehnoloogia, mis suudab külmemal ajal päikesevalgust tõhusamalt energiaks muundada.
Lisaks peegeldab lumi täiendavalt päikesevalgust päikesepaneelidele, mis suurendab süsteemi võimet toota päikeseenergiat ka sel ajal kui otsest päikesevalgust ei ole. See võib viia olukorrani, kus külmadel ilmadel piisava päikesevalgusega päevadel võivad paneelide väljastav võimsus olla hetkeliselt isegi suurem kui nende nimivõimsus. Üldiselt on siiski päikesepaneelide kogutootlikkus talvel palju väiksem kui suvisel ajal.
Kuidas tootlikkust suurendada?
Lühikesed ja pimedad päevad ning paneelidele sadanud lumi või kinni külmunud jää on peamisteks põhjusteks, miks päikesepaneelid talvel vähem päikeseenergiat toodavad.
Lisaks võib päikesepaneelide paigaldusnurk oluliselt mõjutada koguneva lume hulka ja päikeseenergia tootmist. Päikesepaneelid suudavad üsna hästi lund ära hoida. Kui paneelid on paigaldatud päikese suhtes õiges suunas ja sobiva kaldenurgaga, neelavad nad nii päikese soojust kui valgust. Mida kõrgem on paigaldusnurk, seda paremini suudavad nad lumekirme sulatada isegi kuni -10 kraadi juures päikesepaistelise ilmaga.
Eestis on optimaalseks päikesepaneelide kaldenurgaks maapinna suhtes 30-40 kraadi. See tagab maksimaalse summaarse tootlikkuse aastas ning sellise kaldenurgaga paneelidelt libiseb lumi oma raskusega maha. Talvel, kui päike paistab, tungivad päikesekiired läbi õhema lumekihi. Paneelid hakkavad tööle, soojenevad, lumi hakkab kergelt sulama ning see aitab kaasa lumekihi mahalibisemisele või sulamisele. Võimalusel saab päikesepaneelid paigaldada ka seinale, mis on sobilik lahendus just suurte hoonete puhul. Lumi ei kuhju paneelidele ja paneelide tootlikkus on tänu sellele suurem.
Päikesepaneelid toodavad rohkelt energiat just päikesepaistelistel, eredatel ja jahedatel kevadtalvistel päevadel märtsis-aprillis, kuna lume peegeldumine suurendab päikesevalguse kiirgust päikesepaneelidele ja kaldenurk päikese suhtes on parem. Parima tootlikkuse saavutamiseks tuleks läbi mõelda õige kaldenurk kas katusele või maapinnale. Selles osas aitab suuresti kaasa õige koostööpartner, kellega konsulteerida ja kelle soovituse kohaselt saate paigaldada õige kaldenurgaga päikesepargi, et tagada parim võimalik tootlikkus.
Kuidas hoolitseda päikesepargi eest talvel?
Talvel ei vaja päikesepaneelid erilist hoolt. Kui päikesepaneelid on paigaldatud korrektelt ja koormusarvutusi järgides, siis peavad nad vastu lumesajule, tugevale tuulele ja muudele rasketele ilmastikuoludele.
Kevade alguses, kui päikest on aina rohkem, soojendab päike paneele juba nii palju, et lumi libiseb päikesepaneelidelt iseenesest maha. Lumi on suurepärane puhastusvahend päikesepaneelidele, sest sulades uhub see minema kogu mustuse ja sodi, mis päikesepaneelidele on kogunenud.
Katuselt lume koristamine on vajalik vaid katuse vastupidavuse tagamiseks, kuid päikesepaneelid lume alt puhastamist ei vaja. Päikesepaneelidelt võiks lund koristada vaid juhul, kui on eriti lumerohked talved. See hoiab ära sellise olukorra, kus kevadel lume sulamisel vettib lumi läbi ja võib hakata paneelilt maha libisema ning lumetõke seda kinni hoida ei jõua. See võib paneeli kahjustada. Samuti on ohtlik ka jää, mis soojematel ilmadel paneelide pealt liikuma hakkab ning libisemisel võib alumise raami klaasi küljest lahti tõmmata.
Päikesepark toodab elektrit ka talvel
Päikeseenergia valik elektri tootmisel on suurepärane võimalus sõltumata aastaajast ja vajab minimaalselt hooldust. Talvekuudel on päike küll madalamal, kuid see ei tähenda, et energiatootmine oleks täiesti olematu. Paneelid suudavad energiat toota ka pilvise ilmaga ning tagavad sügisel ja talvel kogu aastast toodetud elektri kogusest 10-20%. Puuduoleva elektrienergia saab juurde osta võrgust.
Päikeseenergia valik elektri tootmisel on suurepärane valik sõltumata aastaajast ja vajab vaid minimaalset hooldust. Valida tuleb õige kaldenurk ja sobiv päikesepaneelide paigaldaja, kes tagab päikesepargi parima tootlikkuse.