Energeetika valdkonnas on päikesetööstus järjest enam turgu üle võtmas. Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) teatas, et 2050. aastaks katavad päikesepaneelid 45% kogu maailma energiavajadusest. Ainuüksi 2019. aastal paigaldasid 28 EL-i liikmesriiki 254,5 W päikeseenergiat elaniku kohta. Enne üleminekut päikeseenergiale on mõned põhiasjad, mida võiks teada.
Selles blogipostituses uurime päikesepaneelide ja päikesepatareide erinevusi. Kõigepealt arutleme, mis on päikesepaneelid ja päikesepatareid.
Mis on päikesepaneelid?
Me teame, et päike saadab Maale igas tunnis 430 kvintiljonit džauli energiat. Seda energiat on palju rohkem, kui maakera elanikkond suudab aastas ära tarbida. Uskumatu, kas pole?
Inimesed kasutavad seda päikeseenergiat, et muuta see päikesepaneelid moodulite või päikesepatareide abil elektrienergiaks. Päikespaneeli moodulid koosnevad juhitavatest kihtide vahele asetatud pooljuhtmaterjalist (kristalliline räni). Paneelidele paigaldatuna moodustavad need elemendid päikesepaneeli. Iga päikesepaneel koosneb umbes 32–96 väikesest elemendist.
Üksikul päikesepaneelil on omad piirangud. Seega kasutavad kodumajapidamised ja tööstused sõltuvalt oma energiavajadusest mitmesuguseid päikesepaneele.
Olenevalt kasutusest jagunevad päikesepaneelid kolme kategooriasse:
- Polükristall päikesepaneelid on majaomanikele mõeldud eelarvesõbralikud päikesepaneelid (kuigi praeguseks hetkes on see juba iganenud tehnoloogia ja enamasti on kasutusel monokristall päikesepaneelid).
- Monokristall päikesepaneelid on laialdaselt kasutusel.
- Õhukesed päikesepaneelid sobivad kõige paremini suuremahuliste ettevõtete ja tööstuste jaoks.
Kuidas päikesepaneelid töötavad?
Päikesepaneelid on muutunud kodumajapidamiste ja ettevõtete seas üha populaarsemaks. Teades, kuidas päikesepaneelid toimivad, aitab see teha päikeseenergia kasutamise koha paremaid otsuseid.
Kui päikesevalgus tabab päikeseelementi, genereerivad need alalisvoolu (DC). Pooljuhtide kihid saavad päikesevalguse footonitelt energiat. See omakorda viib elektrivälja tekkeni. Sel viisil loodud alalisvoolu elekter muundatakse seejärel vahelduvvoolu elektriks.
Mõned olulised komponendid, mis on vajalikud päikesepargi loomiseks:
- Päikesepaneelid
- Päikesepaneelide paigaldamiseks alusraamistik
- Inverter
- Elektrikilp lülitite ja kaitselülititega
- DC ja AC elektrikaablid
- Voolumõõtja
Päikesepaneelide toodetav elekter on alalisvoolu elekter. Seadmed vajavad toimimiseks vahelduvvoolu, seega tuleb mängu inverter. Vajalikud lülitid, kaitselülitid ja juhtmestik on elektri suunamiseks üld elektrivõrku. Voolumõõtjaga saab mõõta paigaldatud päikesepaneelide elektrienergia hulka.
Suure energiavajaduse korral paigaldatakse maja või ettevõtte katusele päikesepaneelid mitmes reas.
Mis on päikespaneelide akud?
Päikesepaneelide akud on päikesejaama lisa, mis muudab teid energiast sõltumatuks. Nad salvestavad päikesepaneelisüsteemide toodetud üleliigse energia.
Kui rääkida päikesevalguse abil elektrienergia tootmisest, siis teame, et selle kättesaadavus on muutuv. Mida päikespaistelisem, seda parem. Päikesepaistelisel päeval tekib rohkem energiat kui pilves päeval. Selle aja jooksul tuleb mängu päikesepaneelide akude roll. Päikesepaneelide akud salvestavad toodetud elektri hilisemaks kasutamiseks, kui päike loojub või tarbijal on energiavajadus haripunktis.
Kui soovite end üld vooluvõrgust täielikult lahti ühendada, peate kasutama akusid. Kui on olemas ühendus üld elektrivõrguga – saab toodetud elektrienergia maha müüa võrguettevõtjale — kes teile maksab. Lühidalt, akud võimaldavad teil kontrollida oma energiavajadust.
Kuidas päikesepaneelide akud töötavad?
Kui teie päikeseelektrijaam ei sisalda akusid, läheb kogu toodetud lisaenergia elektrivõrku. Sellest teie päikeseelektrijaama omanikuna otseselt ei võida. Kui aga peaks juhtuma elektrikatkestus, siis võib teie päikesepaneelide akudesse salvestatud energiat kasutada seadmete töös hoidmiseks.
Päikesepaneelide akude süsteeme on kahte tüüpi:
1. Hübriidsüsteem: Elektrivõrk toetab akusüsteemi Toodetud lisaelekter suunatakse üld elektrivõrku.
2. Off-grid süsteem: Ühendus üld elektrivõrguga puudub. Oled 100% elektrienergiast sõltumatu ja iseseisev. See eeldab päikeseelektrijaama koos akude süsteemiga.
Tänapäeval on levinuim ja populaarseim tehnoloogiaga liitiumioonaku, mis on turvaline oma pika eluea ja aeglase tühjenemiskiiruse tõttu. Need akud kasutavad elektri laadimiseks ja salvestamiseks liitiumioone. Neid saab laadida ja tühjendada korduvalt.
Muud kasutusel olevad akud on plii-happe-, nikli- ja redox-vooluga.
Pliihapel põhinevad akud on kodumajapidamiste jaoks odavam, kuigi see tehnoloogia on tänapäeval aegunud.
Niklipõhiseid akusid kasutatakse suuremahulistes energiasalvestussüsteemides. Need töötavad kõige paremini off-grid süsteemidega, kuna neis on tõhus energia salvestamise tehnoloogia.
Redox vooluga akud on uusima tehnoloogiaga akud. Neid peetakse paljulubavateks pikaajalise energiaväljundi jaoks. Nende akude laadimiskiirused on efektiivsed.
Päikesepaneelide akud võimaldavad teil teenida lisa elektrienergia võrku müümiselt. Räägime sellest lähemalt järgmistes blogipostitustes.
Mis vahe on päikesepaneelidel ja päikesepaneelide akudel?
Päikesepaneelide akud on lisakomponent, mis pakub elektrienergia salvestamise võimalust. Päikesepaneelide akud sobituvad päikesepaneelide süsteemiga. Akude salvestussüsteem ilma päikesepaneelita kuulub tavapärase energia salvestussüsteemi alla.
Kui paigaldate päikesepaneelid saate valida, kas lisate akud kohe või lisate need hiljem oma päikesejaamale.
Akude lisamine päikesejaamale toob kaasa lisakulud. Maksumus sõltub sellest, kui suurel hulgal tagavara elektrienergiat soovite akudesse salvestada. Kui on vajalik kogu päikesejaama elektrienergia salvestus, siis suurenevad kulutused vastavalt.
Päikesepaneeli ja päikesepaneelide akud oluline erinevus on selle elueas. Päikesepaneelide akude eluiga on lühem kui päikesepaneelidel. Päikesepaneelide akud nõuavad hooldust, et salvetustsüklite arv püsiks. Kümne aasta pärast on päikesepaneelide akudest efektiivne osa 60% peale mida võivad need vajada väljavahetamist.
Päikesepaneelide akud on eriti vajalikud suurtele ettevõtetele ja suure energiavajadusega majapidamistele. Et teada saada oma päikeseelektrijaama sobivus akudega süsteemiga võtke meiega ühendust.
Päikesepaneelide kohta nõu saamiseks aitab meie ekspertide meeskond valida parima lahenduse. Pakume lahendusi parimatelt päikeseenergia kaubamärkidelt nagu Huawei, Varta, BYD ja LG, Varta, SMA, Riello jt.