Päikeseparkide akulahendused – tarbi targalt!

Päikeseenergia tootmine ja säästlik tarbimine on tänapäeval olulised märksõnad nii eraisikutele kui ettevõtetele. Üha enam mõeldakse energia salvestamisele, kuna tark tarbimine on tulevik. Selleks, et ületoodetud päikeseenergiat salvestada ning tarbida see hiljem ära, on vaja lisada oma päikeseenergia tootmisele ka akulahendus. Akulahendused on järgmiste aastate põhiteemaks, mis integreeritakse väga põhjalikult meie majapidamissüsteemidega ning säästlik energiakasutus muutub tavapäraseks.

Miks võtta kasutusele akudega päikeseenergia tootmislahendus?

Integreerides oma päikeseparki akude lahenduse, muudate oma elektritarbimise säästlikuks ja alustate targa tarbimisega. Siinkohal toome välja mõned toetavad argumendid, miks tasub kasutusele võtta akulahendus:

 

Tarbi targalt – annab võimaluse kogu inverteri üldvõimsusest ületoodetud päikeseenergia salvestada akudesse, et see hiljem ära tarbida või võrku tagasi müüa

 

Tarbi soodsalt – võimaldab salvestada akudesse näiteks öösel soodsamat energiat, et see päeval ära tarbida või müüa tagasi elektrivõrku hommikusel või õhtusel ajal, kui energia nõudlus ja hind on tavapärasest kõrgem

 

Eelis elektrikatkestuse ajal – suurepärane lahendus elektrikatkestuse korral, mis hoiab toa sooja ja valgena ning külmkapi töös

 

Millest koosneb akulahendusega päikeseelektrijaam?

Akulahendusega päikeseelektrijaamal on lisaks tavapärastele komponentidele mõned lisad ja täiendused. Jaamal on päikesepaneelid koos inverteriga, mis muudab päikesepaneelidest tuleneva DC energia ümber elektrivõrgus kasutatavaks AC energiaks ja juhib sisuliselt ka kogu päikesepargi tööd. Oluliseks erinevuseks akulahenduse juures on see, et inverter peab olema hübriidinverter, mille abil on võimalik juurde lisada akulahendus ja akudesse salvestatavat energiat kasutada siis, kui selleks vajadus on. Lisaks on juures ka akude kontroller, mis juhib akude tööd ja suhtleb inverteriga. 

Üheks elemendiks on ka smart meter ehk nutikas arvesti. Tegemist on elektroonilise seadmega, mis mõõdab samaaegselt tarbimist ja tootmist, et anda kasutajale hea ülevaade hetke olukorrast – kui palju energiat tarbitakse päikeseelektrijaamast otse, kui palju ostetakse või müüakse võrku ja kui palju tarbitakse akudest energiat lisaks päikesele.

Milline hübriidinverter valida ja milliseid on lisaseadmed?

Nagu eelnevalt juba mainitud, siis akulahenduse puhul on tavalise inverteri asemel kasutusel hübriidinverter. Iga hübriidinverteriga ei ole võimalik tagada elektrikatkestuse korral elektrienergia. Selleks peab olema hübriidinverter off-grid toega. Võrguvaba ehk off-grid lahendus on mõeldud eelkõige tagama elektrivarustust kohtades, kus võrku ei olegi ning hakkama peab saama päikesepaneelide ja generaatoriga. 

 

Elektrikatkestuse korral lülitub hübriidinverter akude toitele üle. Selleks peab olema seadmetel eraldi back-up toide ehk UPS. Parematel seadmetel nagu Growatt SPH BH-UP inverteritel on UPS juba sisse ehitatud.

Mis on mittesünkroonne faaside toide?

Lisaks on heal hübriidinverteril nö back-up toiteliin, mida kasutatakse siis, kui maja toide on akutoitel. Sellisel juhul on tähtis see, kui palju koormust saab igale faasile anda. Väga suured tarbijad kõik ühe faasi küljes olla ei saa ehk reeglina lülitatakse akutoite alt välja sellised tarbijad nagu elektrikeris, elektriahi jne, mis võivad viia ühe faasi toite ajutiselt liiga suureks.

 

Paremad lahendused oskavad akudest erinevatesse faasidesse anda erineva mahu energiat ehk vastavalt faasi tarbimisele. Enamus lahendusi seda küll ei tee ja nii toimub paratamatult osaline energia raiskamine. Growatt lahenduses on mittesünkroonne faaside toide olemas ehk jällegi on tegemist väikese kuid olulise detailiga säästliku ja targa tarbimislahenduse juures. Sellise lahenduse puhul jaotatakse elektrit igasse faasi vastavalt tarbimisele. Enamik turul olevaid lahendusi on sünkroonsed, kus ei tarvitata toodetud ja salvestatud päikeseenergiat optimaalselt ära ning ostetakse liialt palju võrgust juurde.

 

Sunergia on valinud Growatt’i oma heaks koostööpartneriks akudelahenduste osas. Growatt päikeseparkide akulahendused sobivad eelkõige eramajapidamistele ja väiksematele ettevõtetele. Hübriid- ja AC-ühendusega akusüsteeme saab paigaldada nii uutele kui olemasolevatele lahendustele. Akulahendust on võimalik mugavalt hallata läbi põhjaliku monitoorimissüsteemi, mis on kasutamiseks igal pool ja igal ajal. Growatt akulahendused tagavad päikeseenergia kõige efektiivsema kasutuse, suurendades oma tarbimist, vähendades elektriarveid ja luues majapidamisele võimaluse olla elektrivõrgust sõltumatu.

Kui soovid veel rohkem tehnilisi ja ka praktilisi nõuandeid, siis võta meiega julgelt ühendust SIIN.