Mida silmas pidada päikesepargi pakkumise võtmisel?

Sunergia Facebook post 2024 kam pieverst uzmanibu sanemot piedavajumu
Sunergia Facebook post 2024 kam pieverst uzmanibu sanemot piedavajumu

Mida tuleks silmas pidada päikesepargi pakkumise võtmisel ja kuidas kujuneb päikesepargi lõplik hind?

Üha enam eraisikuid ja ettevõtteid otsustab päikesepaneelide kasuks ning paigaldab hoone katusele või tühjalt seisvale maapinnale päikesepargi. Eestis tegutseb päikeseenergia valdkonnas väga palju erinevaid ettevõtteid ja oma ala spetsialiste, kes pakuvad päikeseparkide lahendusi ja teenuseid. Tegemist on märkimisväärse ja pikaajalise investeeringuga, mistõttu on äärmiselt oluline valida just sulle kõige pädevam ja sobilikum päikesepargi lahenduse pakkuja. Korrektselt valitud ja paigaldatud süsteem tagab optimaalse toimimise vähemalt 25 aastaks.

Järgnevalt vaatleme olulisi punkte, mida tuleks arvestada päikesepargi lahenduse hinnapakkumise saamisel, et tagada valitud lahenduse tõhusus, ohutus ja jätkusuutlikkus.

1. Päikesepaneelide tüüp - N-tüüpi tehnoloogiaga päikesepaneelid

Viimase põlvkonna N-tüüpi päikesepaneelid pakuvad suuremat kasutegurit ja paremat tootlust vähese valguse korral. Lisaks on neil suurem temperatuuri taluvus, mistõttu sobivad hästi Eesti kliimasse. N-tüüpi päikesepaneelid vähendavad valguse peegeldust ja suurendavad valguse läbilaskvust, mis parandab nende üldist jõudlust. Neil on ka väiksem mõju läheduses asuvatele objektidele, nagu näiteks hoonete varjutamine. Valides N-tüüpi paneelid, saate tõhusama ja säästvama päikeseenergia lahenduse, täpsemalt loe siit >>  Pakkumise saamisel tuleks veenduda, et pakutud paneelide kogus vastab kõige paremale ruumi kasutusele ehk on kasutatud võimalikult võimsat paneeli 1 ruutmeetri kohta. 

2. Päikesepaneelide välimus - täismustad, musta või halli raamiga?

Täismustad päikesepaneelid ja musta raamiga päikesepaneelid erinevad peamiselt oma väljanägemise poolest. Täismustad päikesepaneelid on ühtlaselt musta värvi nii paneeli pind kui ka raam. Nad sulanduvad tavaliselt paremini katuse või muu paigalduspinna välimusega. Musta raamiga päikesepaneelid on musta värvi raamiga, kuid päikesepaneeli pind võib olla kas täiesti must või mõnes muus värvitoonis. Must raam võib anda paneelidele stiilsema ja kaasaegsema välimuse. Lisaks on valikus ka halliraamiga päikesepaneele. Tehniliste omaduste osas on eelnimettaud päikesepaneelid võrdselt tõhusad ja jätkusuutlikud. Erinevused võivad ilmneda pigem tootja ja konkreetsete mudelite vahel kui üldises kategoorias. Lisaks tuleks arvestada, et musta raamiga päikesepaneelid on veidike kallimas hinnaklassis kui musta või halli raamiga päikesepaneelid.

Päikesepaneelide variatsioonid Sunergia webp

3. Päikesepaneelide kaablid - DC kaablite ristlõige vähemalt 6 millimeetrit

Alalisvoolu ehk DC kaablite õige ristlõike valimine on oluline süsteemi tõhususe ja ohutuse tagamiseks. Toitekadude vähendamiseks ja süsteemi töökindluse suurendamiseks soovitame valida kaablid, mille ristlõige on vähemalt 6 mm². Ebapiisav kaabli ristlõige võib tekitada liigset kuumust ja põhjustada isegi tuleohtu.

4. Päikesepargi projektdokumentatsioon

Enne päikesepargi paigaldamist on vaja veenduda, et vastava pädevusega projekteerija teostab päikesepargi projekteerimise ja koostab projektdokumentatsiooni koos asendi- ja elektriskeemiga vastavalt kõigile nõuetele ja standarditele. Projektdokumentatsiooni koostamise käigus pannakse paika täpne materjalikulu, kaablite kogus ja kaabliteed, lisaks teostatakse kaabli ristlõike arvutused. Kvaliteetne projektidokumentatsioon tagab, et süsteem on ehitatud vastavalt kõikidele tehnilistele ja ohutusstandarditele. Lisaks peab projekt olema koostatud vastavalt hoone tehnilistele võimalustele ja omaniku soovidele. Ühtlasi on hästi koostatud dokumentatsioon tulevikus väga kasulik näiteks kindlustuse või kinnisvara müügi puhul.

5. Ohutus ja tulekaitse – automaatsed kaitseseadmed

Projektdokumentatsioonis peavad olema projekteeritud vajalikud kaitseseadmed, näiteks kaitselüliti. Need elemendid on vajalikud sinu kodu või ettevõtte süsteemi ohutuse tagamiseks ja lühiste tuvastamiseks. Õigesti valitud kaitseautomaatika aitab kaitsta nii päikesepargi süsteemi, hoone elektripaigaldist kui ka hoonet tervikuna, vähendades märkimisväärselt tuleõnnetuste riski.

6. Päikesepargi süsteemi maandus

Päikesepargi maandamine on äärmiselt oluline ning veelgi tähtsam on see õigesti teostada. Päikesepargi maandus tagab süsteemi turvalise toimimise ning kaitseb inimesi ja seadmeid võimalike elektriohutus probleemide eest. Maandus loob elektrivõrguga ühendatud seadme ja maa vahelise ühenduse, mis aitab juhtida elektrivoolu ohutult maasse, kui tekib ootamatuid elektrilööke või lühiseid. Tutvuge päikesepargi pakkumisega ja veenduge, kas see sisaldab pakkumises või/ja on see toodud projektdokumentatsiooni. Päikesepaneelide süsteemi on võimalik maandada, kasutades hoone olemasolevat majandustaristut (tingimusel, et selle takistus vastab nõuetele) või kui see puudub, siis tuleb paigaldada uus maandus. Korralik maandus tagab süsteemi, hoone ja inimeste ohutuse.

Alusta teekonda rohelise ja targema homse nimel

Päikesepaneelide valimisel ei piisa ainult hindade võrdlemisest. Oluline on vaadata pakutava hinna ja sellest tuleneva väärtuse suhet, mis sisaldab materjalide spetsifikatsiooni, planeeritud tööde ulatust ning ehitajate kogemust ja professionaalsust. Lisaks tuleks aru saada ka sellest, et millise ettevõttega tekib hea usaldussuhe, kus müügijuht on andnud väärt nõu ja pakkunud asjalikke lahendusi ning olnud igal sammul abiks. Sellise usaldussuhte tekkimine annab kindluse, et päikesepargi ehitab oma ala spetsialist. Suur eelis on kindlasti neil ettevõtetele, kellel on võimekus pakkuda kliendituge ja hooldust peale päikesepargi projekti valmimist.

Nende soovituste järgimine aitab teha teadliku valiku, tagades sinu kodule või ettevõttele parima päikesepargi lahenduse, mis aitab hoida kokku kuludelt ja sillutab teed rohelisse ja targemasse homsesse.

Võta meiega ühendust, saad tehnilisi ja praktilisi nõuandeid ning teeme pakkumise vastavalt sinu soovidele ja vajadustele

Sunergiast saate “võtmed kätte” lahenduse, mis koosneb tarbimise, kütteenergia või ventilieerimise vajaduse analüüsist, dokumenteerimisest, projekteerimisest, projektijuhtimisest, paigaldusest ja vajalikest lubadest.

  • pakume tasuta konsultatsiooni,
  • aitame sõlmida elektritootja liitumislepingu,
  • teeme projekti tasuvusanalüüsi,
  • arvutame päikesepargi tootlikkuse analüüs,
  • koostame päikesepargi projekti,
  • hoolitseme vajalike dokumentide ja lubade vormistamise eest.

Meie tiim koosneb oma ala tippspetsialistidest ning lisaks on meil iga eriala professionaalidest koosnevad alltöövõtjad suuremate projektide teostamiseks. Aitame leida nii ettevõtetele kui ka eraklientidele parimad energia lahendused, mis vastaksid igaühe eelistusele ja vajadustele.