Õhukvaliteet magamistoas

Airobot ohukvaliteet Sunergia webp
Airobot ohukvaliteet Sunergia webp

Mis juhtub magamistoa õhukvaliteediga kui kodus ei ole ventilatsiooniseadet?

Ventilatsiooniseadmed on saanud tänapäeva kodude lahutamatuks osaks. Kui koduõhk on enam-vähem rahuldava kvaliteediga, siis selle elanikud ei pruugi üldse ventilatsiooniseadme töötamisest teadlikud olla. Mis juhtub aga siis kui ventilatsiooniseade välja lülitada? Eriti magamistoa ventilatsioon. Ventilatsioonisüsteemide tootja Airobot otsustas läbi viia väikese eksperimendi, kasutades õhukvaliteedi mõõtmiseks põrandakütte termostaatide andureid, mis võimaldavad jälgida õhukvaliteeti igas ruumis eraldi. Katse eesmärgiks oli uurida, kuidas muutub magamistoa õhukvaliteet öö jooksul, kui ventilatsioonisüsteem on välja lülitatud. Saadud tulemused osutusid üllatavaks ning selles artiklis vaatleme neid lähemalt.

Tahtsime teada kuidas langeb õhukvaliteet magamistoas?

On üsna selge, et kui ventilatsioon välja lülitada, hakkab CO2 tase tõusma. Aga kui kiiresti ja kui palju? Seda püüdis selgitada ventilatsioonisüsteemide tootja Airoboti katse.

Katse tingimused ja kirjeldus: Katse viidi läbi vastvalminud uues hoones. Selles hoones on ilma ventilatsioonisüsteemi abita õhuringlus piiratud.

Magamistoa suurus: 40 kuupmeetrit.

Inimeste arv: 2

Mõõteseade: Airobot nutikas põrandakütte termostaat.

Ventilatsiooniseade: Airobot L niiskus- ja soojustagastusega ventilatsiooniagregaat.

Mida mõõdeti: Süsinikdioksiidi (CO2) tase

Kuigi Airoboti ventilatsiooniseadmed mõõdavad ka CO2, niiskuse ja lenduvate orgaaniliste ühendite taset, püüavad ventilatsiooniseadmete andurid „kogutud“ õhu kõikidest kodu tubadest kinni. Ventilatsiooniseadmete tootja Airobot soovis selles katses mõista, kuidas muutub õhukvaliteet suletud ruumis, kus magab kaks inimest, ventilatsioonisüsteemiga ja ilma. Selleks otsustati kasutada Airoboti vesipõrandakütte termostaadi sisse ehitatud õhukvaliteedi andureid.

Ilma ventilatsiooniseadmeta tõusis CO2 tase järjepidevalt

Sellele järeldusele jõudmiseks ei pea te olema ventilatsiooniekspert. Inimesed toodavad CO2 ka magades ja kui sulged ukse ja lülitad ventilatsiooni kinni, siis CO2 tase tõuseb.

Katse ajal lülitati ventilatsioonisüsteem välja kell 23:00, vahetult enne puhkama minekut. Alloleval graafikul (mis algab kell 00:00) näete, kuidas CO2 tase tõusis pidevalt, kuni jõudis kell 4:30 1700 ppm-ni (parts per million). See ei olnud täiesti täpne CO2 näit ja tegelikult oli olukord palju hullem. Kõrge CO2 tase hakkas segama katsetajate unekvaliteeti, kuna on tavaks magada iga päev sisselülitatud ventilatsiooniga, mistõttu lülitati ventilatsioonisüsteem uuesti sisse pärast kella 4:30.

Kui ventilatsioon sisse lülitati, registreeris Airoboti termostaadiandur kohe CO2 näidu 3200 ppm (parts per million). Inimestel on normaalne CO2 tase vahemikus 400–800 ppm.

Samuti näeme graafikult, et Airoboti ventilatsioonisüsteem suutis CO2 taset üsna kiiresti alandada. Üks katses osaleja ärkas uuesti kell 6.00 ja lahkus magamistoast, mis, nagu graafikult näha, langetas CO2 taset ruumis veelgi kiiremini.

Miks tõusis CO2 tase peale ventilatsiooniseadme sisselülitamist?

CO2 on õhust 1,5x raskem ning vajub ilma õhu liikumiseta ruumis alla poole. Airoboti põrandakütte termostaat koos anduriga asus maapinnast 160 cm kõrgusel, seega tublisti üle magavate inimeste peade ning allpool andurit oli CO2 tase kindlasti kõrgem kui see, mis seisva õhuga toas andurini jõudis.

Kui ventilatsiooniseade hakkas õhku taaskord liigutama, siis lükkas see CO2 magamistoas liikuma ning korraga jõudis madalamal olev CO2 termostaadi andurini, mis registreeris suure ja järsu süsihappegaasi taseme tõusu.

Millist ohtu kujutab tervisele liiga kõrge CO2 tase?

Kui CO2 tase on ruumis kõrge, siis see võib põhjustada peavalusid, uimasust ja üleüldist sooritusvõime langemist, mille tulemusena on uni halvem ja keskendumisvõime väiksem. Kõrge CO2 tase mõjub ka laste õppimisvõimele pärssivalt. Moodsad eramud, mis on ehitatud ülimalt õhukindlaks ja energiatõhusaks vajavad head nii niiskus- kui soojustagastusega ventilatsioonilahendust, et kodus oleks tervislik sisekliima.

Vaata ka lisaks Airoboti ventilatsiooniseadmeid ning CO2 mõõtmiseks kasutatud põrandakütte termostaate.