Projekti ülevaade
Harju Tarbijate Ühistu, teisisõnu Harju COOP on võtnud eesmärgiks kasvatada taastuvenergia lahendusi oma kaupluste energialahendustes.
Järgnev ülevaade põhineb ühe kaupluse, Loksa COOP taastuvenergia lahenduse juhtumuuringul (case study), kus eesmärgiks oli katta võimalikult suur osa oma energiavajadusest päikeseenergia abil. Sunergia poolt teostatud projekti järgi paigaldati kaupluse katusele päikesepark tootmisvõimsusega 100kW. Simulatsiooni kohaselt toodab see lahendus esimesel aastal 95,9 MWh päikeseenergiat, mis katab 25,6% kaupluse aastasest keskmisest energiatarbimisest, mis on 374.64 MWh. Vaata allpool olevat videot!
Projekti eripära
Enne päikesepargi rajamist renoveeris Loksa COOP oma kaupluse katuse, valides spetsiaalselt valge kattematerjali. See otsus tehti, arvestades paigaldatavate Jinko Solar Bifacial päikesepaneelide omadusi. Bifacial paneelid suudavad energiat toota nii esikülje kaudu langevast päikesevalgusest kui ka tagaküljele peegelduvast valgusest, mis suurendab nende tootlikkust. Valge katusekate toimib suurepärase peegelduspinnana, mis suunab rohkem valgust paneelide tagaküljele, tõstes sellega kogu päikesepargi energia tootlikkust ja kasutegurit. Lisaks vähendab valge katusekate paneelide temperatuuri, tõstes seeläbi ka päikesepaneelide tootlikkust.
Päikesepaneelid ei ole paigaldatud otse lõunasse vaid on rohkem kagu-edela suunal, et püüda rohkem hommiku- kui ka õhtupäikest ja tagada ühtlasem energiatootmine kogu päeva vältel. Selline paigutus vähendab keskpäevast energia ületootmist ja suurendab hommikust ja õhtust energiatootmist, sest eesmärk oli võimalikult palju katta oma tarbimist kogu päeva vältel. Samas kasutati kogu katuse pind maksimaalselt ära valides selleks ka turu kõige efektiivsemad ja võimsamad paneelid, mida katusele paigaldada.
Päikesepargil on seatud 15 kW eksportpiirang võrku, mis tähendab, et enamik toodetud energiast tuleb kasutada kohapeal, aidates vähendada elektrikulu. Lisaks võimaldab oma tarbimise jälgimine reaalajas vaadata kasutatava ja võrku saadetava energia hulka. See lahendus aitab tõhusamalt planeerida ja säästa energiat, pakkudes kauplusele täpset ülevaadet energiakasutusest ning toetades säästlikkust ja energiatõhusust.
Kokkuvõte
- Investeering kokku: 74 400€
- Päikesepargi projekt (projekteerimisest kasutusloani)
- Katuse kontroll ja renoveerimine
- Elektrilevi liitumiskulud
- Muud väiksemad kooskõlastused ja kulud
- Päikesepaneelide koguvõimsus: 106,08 kWp
- Päikesepargi maksimaalne tootmisvõimsus: 100 kW
- Katusepinna suurus: ca 1150 m2
- Esimese aasta tootlikkuse prognoos: 95.9 MWh
- Päikesepaneelid: Jinko Solar N-type bifacial 114 tk 615W ja 66 tk 545W
- Inverterid: 1x Growatt MAX 100KTL3-X LV
- Ehitusaeg: ~5 nädalat
Tulemused
- Päikesepargi tootlikkus: 93.9 MWh elektrit 10 kuu jooksul
- Kokkuhoid elektrikuludelt 14 500€ 10 kuu jooksul
- Päikesepaneelid tagavad kõrgema hoone energiatõhususklassi, mis ilma taastuvenergia tootmiseta ei ole täna enam võimalik.
Küsimustele vastab ja kommentaare jagab Harju COOP juhatuse esimees Jaan Marjundi
Kui pikk oli projekti ettevalmistus- ja valmimise aeg?
Alguses koostasime eelarve ja jagasime lähteandmed, mille alusel teostati eskiislahendused koos tootlikkuse prognoosi ja esmaste tasuvusarvutustega. Seejärel tellisime põhiprojekti, mille põhjal võtsime pakkumised. Pärast pakkumiste läbirääkimisi tegime otsused. Kogu protsess kestis paar kuud, enne kui saime ehitusega alustada.
Millised olid Loksa COOP-i peamised põhjused ja eesmärgid päikesepargi rajamiseks ning millised on põhilised kasutegurid päikesepaneelide kasutamisel?
Loksa COOP-i päikesepargi rajamise eesmärk on toota osa elektrist kohapeal, mis vähendab sõltuvust elektri- ja võrgutasude hinnakõikumistest ning aitab hoida energiakulusid madalamal. Lisaks on Euroopa Liit ja COOP tervikuna seadnud eesmärgiks vähendada süsinikuheidet ja edendada taastuvenergia kasutamist, mis annab Harju COOP-ile võimaluse täita ESG nõudeid ja panustada kliimaeesmärkide saavutamisse kasumlikul viisil.
Mis on koguinvesteeringu tasuvusaeg, olete seda arvutanud?
Jälgime pidevalt elektri- ja võrgutasude turuhindu ning monitoorime päikesepargi tööd ja tootlikkust. Kuigi päikesepark ei ole veel täis aastat töötanud, koostasime suvekuude andmete põhjal koostöös Sunergia OÜ-ga esmase tasuvusarvutuse. Üllatuslikult ületas tootmine algseid prognoose, mis võib olla tingitud teatud tehnilistest nüanssidest, mida simulatsiooni programmid ei suuda täpselt arvesse võtta. Kokkuvõttes kujunes tasuvusajaks 4–5 aastat tänaste hindade juures. Tootmine on hooajaline ja lõpliku hinnangu saaks täpsemalt anda aastase tsükli läbimisel.
Kuidas jõuti sellise suurusega päikesepargini ja kui palju energiat plaaniti toota võrreldes kaupluse aastase energiatarbimisega?
Lahenduse suurus kujunes välja analüüsi tulemusena, mille teostas Sunergia. Võeti arvesse nii katuse pind kui ka tehniline paigaldusviis ning oma tarbimise andmed. Eesmärgiks oli maksimaalselt ära kasutada katusel olevat pinda ning ka katta võimalikult suur osa oma tarbimisest kogu päeva jooksul. Võrku toodetud energia müük oli teisejärguline. Lahenduse tulemusena katab päikesepark esialgse prognoosi kohaselt meie aastasest energiatarbimisest 20-25%, eelkõige märtsist septembrini.
Milline tehnoloogia (päikesepaneelid, inverterid jne) ja terviklahendus valiti ja miks?
Tehnoloogia ja paigaldusviisi valikul usaldasime oma koostööpartnerit Sunergia OÜ-d, kes pakkus põhjalikku nõustamist ja tõi välja erinevate päikesepaneelide, inverterite ning paigaldussuundade ja -nurkade erinevused, arvestades tootlikkuse aspekte. Keskendusime parima võimaliku energiatootlikkuse saavutamisele, mistõttu eelistasime suurema efektiivsuse ja võimsusega paneele traditsiooniliste väikeste katusepaneelide asemel. Päikesepaneelid paigaldati erisuunaliselt, võttes arvesse tunnipõhist tarbimisinfot, mis tähendas siis paneelide suundade ja kaldenurkade kohandamist.
Päikesepargi koguvõimsus, lähtudes nii inverteritest kui ka paneelidest, on märkimisväärne. Paigutasime paneelid nii, et saaksime rohkem hommiku- ja õhtupäikest püüda, kuna meie kaupluse tunnipõhine tarbimisvajadus on suhteliselt stabiilne.
Kasutasime “bifacial” ehk kahepoolseid paneele ning otsustasime katuse renoveerimise käigus katta valge katusekattega, et maksimeerida tagumise külje kaudu kogutavat energia hulka.
Milliseid väljakutseid ehituse käigus tekkis?
Katuse kandevõime hindamine – sealhulgas meie poolt tellitud konstruktori arvutused – arvestatud ajakulu konstruktori töö osas oli vastavalt kokkuleppele, aga alati saab kiiremini. Ehitusperiood langes kokku niinimetatud “buumi” ajale, mis tähendas ehitajatele tihedat ajagraafikut ja nõudis ka meilt oma kaupluse töökorralduses kohanemist. Vaatamata sellele ei esinenud siiski midagi väga keerulist ega tõsist ning projekt sujus ladusalt.
Kuidas on päikesepargi paigaldamine mõjutanud kaupluse konkurentsivõimet ja kulustruktuuri?
Kindlasti on parandanud. Meie jooksvad kulud on toodetava päikeseenergia arvelt madalamad, energiamärgis on kõrgem ning oleme astunud sammu lähemale oma ESG eesmärkidele. Oleme keskkonna hoidmise temaatika tähtsust endale järjest rohkem teadvustamas ja kindlasti jätkame rohelise energia suunas.
Kuidas korraldatakse päikesepargi hooldust ja kui sageli seda tehakse?
Hetkel jälgime päikesepargi tööd iseseisvalt. Tellime hooldused vastavalt hooldusgraafikule ja vajadusele. Oleme teadlikud, et Sunergia ja ka teised päikeseparke ehitavad ettevõtted pakuvad püsihoolduslepingut ning kaalume ka ise selle sõlmimist.
Kuidas olete rahul päikesepargi paigalduspartneriga ja kuidas koostöö sujus?
Sunergia pakkus meile konsultatsiooni, toetas andmeanalüüsi läbiviimisel, esitas esialgsed eskiislahendused ja koostas projekti, ning valisime nad lõpuks ka päikesepargi ehitajaks. Jäime tehtud tööga väga rahule. Koostöö sujus ladusalt ja meie enda panus jäi minimaalseks – Sunergia hoolitses vajalike valduste, omavalitsusega kooskõlastuste ja kasutusloa hankimise eest. Katuse eelneva kontrolli ja katusekatte uuenduse viisime ise läbi, kooskõlastades selle samm-sammult Sunergiaga.
Kas Harju COOP-il on plaanis kauplusi päikeseparkidega veel varustada?
Üldjuhul küll, eelarvestame ja teostame vastavalt võimalustele. Jälgime turuolukorda ja kaalume võimalusi.
Sunergiast saad päikesepargi koos akulahendusega, võta meiega ühendust!
Pakume konsultatsiooni, teostame analüüsi, projekteerime ja paigaldame kõrgeima tootlikkusega päikeseparke, olgu need hoonete katustel, fassaadil või maapinnal. Lähtume alati kliendi vajadustest ja eripäradest, kasutades parimaid saadaolevaid tehnoloogiaid ja tuginedes oma 1000+ projekti kogemusele. Oleme edukalt paigaldanud päikeseparke ja akulahendusi erakliendist kuni Enefit Green suurte päikeseparkideni ning esindame ametlikult paljusid maailma juhtivaid valdkonna lahenduste tootjaid Baltikumis.